Thom Yorke, hlavní zpěvák společnosti Radiohead, se rozhodl jít na Twitter, spolu s dlouholetým producentem Nigelem Godrichem, kritizovat populární streamovanou hudební službu Spotify. Kritika přišla po odstranění jeho hudby ze streamovacích služeb Spotify, Rdio a Deezer.

Radiohead's Thom Yorke Spotify Protest Hits Twitter

Pár odstranil sólové album Thom Yorke The Eraser, stejně jako nejnovější album z vedlejšího projektu Atoms For Peace, jehož je Godrich členem.

Yorke kritizoval obchodní model Spotify s tím, že noví umělci ve službě nedostanou zaplaceno, zatímco akcionáři služby budou „v ní“.

Nenechte se mýlit s novými umělci, které objevíte na #Spotify, nedostanete zaplaceno. mezitím se v ní brzy objeví akcionáři. Simples - Thom Yorke (@thomyorke) 14. července 2013

V řadě tweetů Nigel Godrich říká, že streamování má smysl pro velké nahrávací společnosti nebo umělce s obrovskými zpětnými katalogy, ale že pořizování záznamů stojí spoustu peněz a malé štítky a umělci nemohou za těchto podmínek přežít.

Mezitím malé štítky a noví umělci si nemohou udržet svá světla. To prostě není v pořádku - nigel godrich (@nigelgod) 14. července 2013

Zajímavé je, že Radiohead, skupina Thom Yorke, je hlavní zpěvák a který by mohl být kvalifikován jako jeden z umělců s velkým zpětným katalogem a vydělávající slušné peníze ze služby, je stále na Spotify. To je důvod, proč někteří začali nazývat Yorke pokrytecem. Odstranění vaší vedlejší práce na projektu je jedna věc, ale odstranění hudební zlaté doly je zřejmě další příběh.

Thom Yorke má rád Radiohead na Spotify

Jiní také říkají, že celý trend „dostupné hudby pro každého“ zahájil Radiohead, když umožnil fanouškům platit za album „In Rainbows“, co chtěli. Mohli bychom tedy říci, že Thom Yorke sklízí jen to, co zasel? Nechám vás být soudcem.

Společnost Spotify odpověděla, že držitelům práv již vyplatila 500 milionů dolarů a očekává se, že do konce roku dosáhne 1 miliardy dolarů.

I když je pravda, že obchodní model založený na mikroplatbách pro každý stream, stejně jako ten, který používá Spotify, určitě upřednostňuje významné umělce - myslím, je to normální pro Pink Floyd (skupina, která se nedávno veřejně stěžovala na pokusy Pandory snížit licenční poplatky za digitální hry) , získat více her než skupina, která právě vydala svůj první záznam.

Na druhou stranu, streamovací služby usnadňují novým skupinám dostat se k potenciálním posluchačům. Mnohem jednodušší, než doufat, že si nakonec všimnou a získají další. Uživatel Twitteru odpověděl Nigelu Godrichovi a řekl, že na Spotify objevil jejich hudbu, a poté pokračoval v nákupu alba a zboží. Pokud tak neučiní jediný, znamenalo by to, že umělec je ten, kdo v dlouhodobém horizontu vyhrává.

@nigelgod Opravdu? Špatný pohyb. Zamiloval jsem se do tvého alba na Spotify, později jsem si album koupil a prodal - Milton Graham (@ MiltonG565) 14. července 2013

Stream, pak koupit?

Znám spoustu lidí, kteří jako první poslouchají hudbu online, ale kupují album, pokud se jim líbí to, co slyší, a zúčastní se také koncertů umělce. Způsob, jakým konzumujeme hudbu, se od dnů vinylu (které někteří z nás, jako autor tohoto díla stále zbožňoval) nebo CD, docela změnil, takže se umělci musí přizpůsobit. Neříkám, že to není obtížné být, ale s více službami streamování hudby, jako je Google Play Music All Access, k dispozici spolu s Spotify, MOG, Xbox Music a několika dalšími, je to budoucnost pro spotřebu hudby .

Nová skupina bude jistě těžit z účasti na těchto službách, i když ne přímo. Popularita, kterou by mohla získat tím, že tam bude, by však mohla znamenat více lidí na koncertech, více pozvánek na hraní festivalů, což jsou stále peníze.

Co si myslíte o pozici, ve které se v současné době nachází hudební obchod? Jak se vám daří získat hudbu? Koupíte si ji po streamování na Pandora, Spotify nebo jiné služby? Dejte vědět všem v komentáři!