Pokud jste v poslední době sledovali televizi, možná jste si všimli Chromebooku: Pro každého, kdo inzeruje nový notebook „250 $ od Googlu“. Pro groovyReaders to mohlo být matoucí, protože Chromebook je již delší dobu k dispozici k zapůjčení a k prodeji. Ale nová horká položka, kterou Google prosazuje, je nejnovější model Samsung, elegantnější, rychlejší a mnohem levnější verze Chromebooku 550. V této sezoně nákupních prázdnin je také Acer C7, který stojí ještě méně než 250 $ Samsung Chromebook.

Ale který z těchto notebooků Chrome OS je nejlepší? Čtěte dál a zjistěte to.

Mimochodem, píseň z reklamy je The Death Set - Negative Thinking.

* Pro přehlednost pojďme nazvat Chromebook Samsung 250 $ Samsung Chromebook 303, i když nikdo jiný to oficiálně neudělá.

Samsung Chromebook 550

Co je to stejné?

Mezi všemi těmito zařízeními je běžným vláknem samozřejmě to, že se jedná o všechny Chromebooky. Všichni jsou to zařízení zaměřená na web, která jsou určena především pro procházení webu a přístup k webovým aplikacím, zejména k Diskům Google, Dokumentům Google, Gmailu atd. Všechny provozují Chrome OS, spíše než Windows nebo Mac OS X, takže budete narazíte na problémy, pokud se spoléháte na určité aplikace založené na počítači (Microsoft Office, Photoshop, Outlook). Pokud však hledáte pouze on-the-go zařízení, které je vhodné pro procházení webu, poskakování na Facebooku, zpracování textu, e-mail a vše, co je nyní možné z webového prohlížeče, může být Chromebook právě tím, hledám.

Chcete-li o tom důkladněji diskutovat, přečtěte si článek Austina v článku Je Chromebook Google pro vás?

Další společnou vlastností těchto zařízení je to, že všichni přicházejí na 2 roky bezplatný cloudový úložiště na Disku Google na 100 let. A s přibližně 3 libry a 1 palcovou tloušťkou jsou tato zařízení celkem přenosná.

Chromebook Acer C7

Co je jiného?

Pokud se tedy rozhodujete mezi třemi vlajkovými loděmi Chromebooků od společnosti Google, existuje několik klíčových rozdílů, které ovlivní vaše rozhodnutí. Začnu především:

Cena - vítěz (s): Samsung Chromebook 303 a Acer C7 Chromebook

Samsung Chromebook 550 je prvotřídní parta, zvoní na 449 $, tedy o 200 $ více než na Samsung Chromebook 303. Podle mého názoru to do značné míry vylučuje Samsung Chromebook 550 z uvažování. 3G Chromebook 550 je ještě dražší - 549 USD. Vzhledem k tomu, že můžete do jakéhokoli počítače přidat hardwarový klíč USB 3G, nejedná se o prodejní místo. Myslím, že 449 $ je prostě příliš mnoho na to, aby bylo možné utratit za zařízení, které používá pouze operační systém Chrome OS.

Po vyjmutí 550 ze stolu vám zůstanou Acer C7 ($ 199) a Samsung 303 ($ 249). Znovu, zde je můj názor: myslím, že při rozdílu 50 $ byste se neměli rozhodovat na základě ceny. Místo toho se podívejte na funkce a pokud dražší model má ty, které hledáte, nasejte ho a zaplaťte dalších 50 $.

Úložiště - vítěz: Chromebook Acer C7

Když Google představil Chromebooky, silně prosazovali myšlenku, že byste neměli potřebovat místní úložiště. Koneckonců můžete vše uložit do cloudu, zejména proto, že vám poskytují 100 GB cloudového úložiště Disku Google zdarma. Se zavedením Chromebooku Acer C7 se však zdá, že se odvážně prochází tímto odvážným tvrzením.

Přestože Chromebooky Samsung obsahují 16 GB disky SSD (přibližně tolik úložného prostoru, jaký byste viděli na smartphonu), Chromebook Acer C7 má jednotku pevného disku 320 GB. Existuje několik výhod, které mají tak velké množství místního úložiště. Burt jsou také nevýhody (k těm se dostaneme později).

Nyní, když má operační systém Chrome OS správce souborů, jsou interní a externí úložiště (např. USB, karty SD) užitečnější. Chromebooky jsou stále velmi cloudové a umožňují vám pracovat s místně uloženými daty.

Životnost baterie - vítěz: Samsung Chromebook 303

Výše jsem řekl, že existují nevýhody pro jednotku pevného disku oproti jednotce SSD. Životnost baterie je jedním z nich. Ačkoli to není jediný faktor, disky Samsung Chromebook 550 a Samsung Chromebook 303 jim pomáhají dosáhnout výdrže baterie 6 hodin, respektive 6,5 hodiny. I přesto, že Chromebook 303 má 2článkovou baterii, zatímco ostatní uchazeči mají 4článkové baterie.

Tajemství úspěchu Chromebooku 303? Řekl bych, že 1,7 GHz Samsung Exynos 5 Dual Processor, procesor určený pro mobilní zařízení, hraje v tom velkou roli. Srovnejte to s Acer C7, který ze své čtyřčlánkové baterie získá pouhé 4 hodiny, a je zřejmé, že Chromebook 303 vysává méně energie než jakýkoli jiný Chromebook.

Přenositelnost - vítěz: Samsung Chromebook 303

Čísla mluví sama za sebe. Chromebook 303 je nejtenčí a o půl kilogramu lehčí než Acer C7 (opět díky SSD a menší baterii).

Chromebook 550 je díky svému 12,1palcovému displeji vždy o něco větší. To je o půl palce více místa na obrazovce nemovitostí, aniž byste obětovali cokoli v krádeži nebo šíři.

Rychlost - vítěz (s): Samsung Chromebook 550 a Samsung Chromebook 303

Z hlediska GHz mají Chromebooky Samsung rychlejší procesory. Chromebook 550 má navíc 4 GB paměti RAM ve srovnání s 2 GB paměti RAM na ostatních zařízeních. Velkou věcí však jsou úložná zařízení SSD vs. HDD. Největší rozdíl, který SSD bude, je s dobami spuštění, protože se nemusí točit jako mechanický HDD. Zkombinujte to s pomalejším procesorem na Acer C7 a není to žádná soutěž: C7 je nejpomalejší.

Jak je Chromebook 550 a Chromebook 303 z hlediska rychlosti srovnatelné, je z čísel obtížné zjistit, protože mají radikálně odlišné procesory. Srovnávací hodnocení provedená lilputing.com zjistila, že jeden je v některých případech rychlejší než druhý a v jiných naopak.

Jiné věci

Kromě výše uvedených velkých věcí existuje i několik rozdílů, které by pro vás mohly být důležité:

  • Acer C7 a Chromebook 550 mají HD kamery; Chromebook 303 má fotoaparát s rozlišením VGA. Samsung Chromebook 303 je jediný s portem USB 3.0. Pokud investujete do externího pevného disku USB 3.0, do značné míry to odstraňuje potřebu vestavěného pevného disku Acer C7 s kapacitou 320 GB HDD. Chromebook 303 nepodporuje karty MMC. Pokud je to pro vás důležité, můžete si zakoupit čtečku karet MMC USB. Většina zařízení však používá karty SD form factor. V Chromebooku 303 chybí port VGA, který by neměl být nijak zvlášť omezující, protože většina projektorů, televizorů a monitorů používá HDMI. A když tomu tak není, existují adaptéry.
Samsung Chromebook 303

Závěr - koupil bych si Chromebook Samsung 303

Každý z těchto Chromebooků má své silné a slabé stránky, ale na konci dne bych dal své peníze na Chromebook Samsung 303. Za pouhých 50 $ více než Chromebook Acer C7 získáte lepší stav nejmodernější stroj díky mobilnímu procesoru Exynos 5, jednotce SSD a portu USB 3.0. Je také výrazně menší a lehčí než C7 a má mnohem lepší životnost baterie. Tyto faktory jsou na konci dne důležité pro notebook orientovaný na web.

Souhlasit? Nesouhlasit? Dejte mi vědět v komentářích!