Před chvílí jsme vám ukázali, jak získat Windows 10 ISO pro čistou instalaci. Dnes se podíváme na to, jak plně provést čistou instalaci systému Windows 10 od začátku do konce.

Začněme.

Krok 1. Konfigurace systému BIOS počítače *

Začněte vložením instalačního média systému Windows 10 do počítače - může to být jednotka DVD nebo USB flash. Pokud jste jej ještě nevytvořili, přečtěte si náš článek o tom, jak vytvořit USB flash disk Windows 10. Nyní restartujte počítač a zadejte BIOS (F2, F9, F12 nebo Del na většině počítačů).

1 Obrazovka načítání systému BIOS

Po stisknutí správné klávesy přejděte do části Boot systému BIOS pomocí pravé šipky.

2 bootovací sekce systému BIOS

Ovládací prvky každého systému BIOS jsou obvykle zobrazeny v dolní části (pokud nemáte to štěstí, že máte GUI BIOS - v tom případě budete moci používat myš k navigaci). Pomocí nich přejděte na zařízení, ze kterého budete instalovat systém Windows, a umístěte jej nahoře. Budu používat DVD, takže nahoře umístím „CD-ROM Drive“. Pokud používáte jednotku USB, měli byste přesunout „Zařízení USB“ nebo „Vyměnitelná zařízení“ nahoru.

3 Nainstalujte zařízení posunuté nahoru v systému BIOS s prioritou spouštění

Jakmile změníte pořadí spouštění, pomocí pravé šipky přejděte do části Exit systému BIOS. Odtud budete chtít vybrat „Exit Saving Changes“ a poté Yes nebo „y“.

4 Ukončete ukládání změn BIOS

Poté by měl být váš počítač schopen restartovat přímo do instalačního programu Windows.

Krok 2. Instalace systému Windows 10

Po restartu byste měli vidět obrazovku Výběr jazyka. Odtud jednoduše vyberte požadovaný jazyk, formát času a měny a vstup z klávesnice. Poté pokračujte stisknutím tlačítka Další.

01 Nastavení jazyka Windows 10 Čistá instalace

Na další obrazovce jednoduše stiskněte tlačítko „Instalovat nyní“.

02 Instalace nyní Windows 10 Čistá instalace

Než budete moci pokračovat, budete muset souhlasit se smlouvou EU EULA. Přečtěte si to (... nebo ne) a zaškrtněte políčko před stisknutím tlačítka „Další“.

03 EULA Windows 10 Čistá instalace

Chcete-li provést čistou instalaci, musíte vybrat možnost „Vlastní: Instalovat pouze Windows“. Jak říká instalační program - měli byste mít zálohu souborů a programů, abyste je mohli po dokončení zkopírovat do nové instalace.

04 Cutom Windows 10 Čistá instalace

Tato část může být trochu složitější, pokud máte více pevných disků nebo diskových oddílů. Budete muset odstranit primární oddíl a systémový oddíl. Chcete-li zajistit 100% čistou instalaci, je lepší je úplně smazat namísto jejich formátování.

05 Odstranění existujícího primárního oddílu Windows 10 Čistá instalace

Po smazání obou oddílů byste měli zůstat s některým nepřiděleným prostorem. Vyberte jej a kliknutím na tlačítko „Nový“ vytvořte nový oddíl.

07 Vytvoření nového oddílu z nepřiděleného prostoru 5 Čistá instalace systému Windows 10

Ve výchozím nastavení systém Windows zadává maximální dostupné místo pro oddíl. Doporučuji vám nechat velikost tak, jak je, a stisknout „Použít“.

08 Využijte maximální dostupný prostor Windows 10 Clean Install

Po vytvoření nových oddílů vyberte primární oddíl a stiskněte „Další“.

09 Vyberte Primární oddíl

Nyní by mělo začít nastavení systému Windows. Čisté instalace jsou obvykle výrazně rychlejší než aktualizace, takže byste z toho měli získat…

10 Instalace Windows Windows 10 Čistá instalace

... k tomu během několika minut.

11 Dokončení systému Windows 10 Čistá instalace

Po dokončení operace budete upozorněni, že systém Windows se nyní restartuje.

12 Opětovné spuštění systému Windows 10 Čistá instalace

Krok 3. Konfigurace systému Windows

Po restartu byste měli být uvítáni na následující obrazovce. Výchozí nastavení systému Windows 10 je naprosto v pořádku a nedělá si s vaším soukromí soukromí, proto vám doporučujeme použít nastavení Express. Volitelně můžete také upravit nastavení, pokud trváte na vypnutí některých funkcí.

13 Použití expresních nastavení Windows 10 Clean Install

Windows nyní projdou několika instalačními postupy.

14 Nastavení systému Windows 10 Čistá instalace

Jakmile se dostanete na tuto obrazovku, jednoduše vyplňte své nové údaje o účtu a stiskněte Další.

15 Obrazovka nového účtu Windows 10 Čistá instalace

Windows nyní provedou poslední kroky nastavení…

17 Nastavení nových aplikací Windows 10 Clean Install

… A poté se spustí přímo na plochu. Gratuluji!

18 Dokončena úplná čistá instalace

Co teď?

Ve Windows 10 budete mít hodně co vidět - od konfigurace obecných nastavení po kontrolu nových a vzrušujících funkcí. Zde je několik článků, které si můžete okamžitě prohlédnout:

  • Windows 10 Tip: Vyhledejte aplikace od prvního písmene od Start MenuWindows 10 Tip: Přidání nebo odebrání systémových ikon na plošeWindows 10 Tip: Připnutí konkrétních nastavení pro spuštění MenuWindows 10 Tip: Připnutí webových stránek z Edge Browser ke spuštění MenuWindows 10 Tip: Připnutí oblíbených hudebních seznamů skladeb spusťte nabídku MenuWindows 10 Tip: Povolte a vytvořte bod obnovení systému Jak vytvořit skupiny živých dlaždic v systému Windows 10 Spusťte nabídkuPřidat Gmail a další e-mail do systému Windows 10 Pošta a kalendářVytvořte synchronizaci aplikace Windows 10 Mail App častějiWindows 10 Tip: Otevřete prohlížeč okrajů pro více webů PagesAko nastavit výchozí aplikace v systému Windows 10Jak aktivovat režim spánku v systému Windows 10Jak vytvořit Windows Recovery USB Drive DriveTransfer iTunes Seznamy skladeb do systému Windows 10 Music AppMake Průzkumník souborů Windows 10 Otevřít do tohoto počítače Namísto rychlého přístupuPřidat další umístění složek do nabídky Start systému Windows 10