Před pár lety jsem upravoval technickou příručku, když jsem narazil na některé formulace, které byly docela veselé (alespoň pro mě). Bylo to slovo: „Prosím.“ Autor dokumentu vložil do své technické dokumentace pochoutky.

"Hloupý odborník na předmět," řekl jsem si a pravděpodobně někteří kolegové. "Neexistuje žádný technický účel zdvořilosti."

Poté jsem přistoupil k smíchání všech potěšení z manuálu s možná trochu přílišnou radostí.

Pokud jde o technologii, srozumitelnost, přesnost a technická přesnost překonají všechny ostatní obavy ze stylu - a někdy dokonce i gramatiku. Přijímáme to v našich písemných příkazech našim strojům.

ZAČNĚTE PROGRAM

PŘEJÍT NA 10

ULOŽTE DATA NA DISK

Se zavedením digitálních asistentů - těch uklidňujících, podřízených hlasů v našich zařízeních vybavených Siri-, Alexa-, Cortana a Google Home - je myšlenka „mluvit s našimi počítači“ doslovnější než kdy jindy.

Během jednoho z mých příliš kofeinovaných dojíždění jsem začal přemýšlet: Co s tónem hlasu, který používáme, když mluvíme se Sirim, Alexou nebo Cortanou?

Začal jsem o tom přemýšlet a uvědomil jsem si, že v nejlepším případě jsem Alexě docela chladný. A pokud má Echo potíže mě slyší jednou nebo dvakrát, můžu být trochu křik. Třikrát a já jsem naprosto nepřátelský.

To je vše v pořádku. Naše tablety Kindle Fire a reproduktory Sonos One mohou znít jako lidé, ale nejsou to lidé. Nemůžete ublížit jejich pocitům.

Ale uvědomil jsem si, že když jsem drsný vůči Alexě, moje děti tam sedí a poslouchají mě. A to se dostalo do bodu, kdy jsem dokonce slyšel, jak můj syn hodí mírnou urážku nebo dvě, zatímco velí Echo.

Kindle Paperwhite_Kids Reading (1)

Nemůžu být jediný, kdo má „střední hlas“ vyhrazený pro digitální asistenty. Takže jsem zvědavý: Jste milí, když mluvíte se Sirim? Říkáte: „Alexo, prosím, nastav mě časovač na deset minut?“ Nazýváte někdy svůj domov Google idiotem?

Alexa samozřejmě nezáleží na tom, jestli jste hrubí (i když možná na vás Amazon drží karty a může doporučit chladicí pilulky, pokud ve vaší hlasové historii vidí spoustu křiků). Ale jak si myslíte, že náš lidský strojový tón hlasu ovlivňuje nás a lidi kolem nás?

Podělte se o své myšlenky v komentářích!