Jeden z nejpopulárnějších webů na světě, Wikipedia, vždy hledá nové dobrovolníky. Nejlepší ze všeho, stát se jedním není složitý proces. V tomto článku se naučíte, jak se stát přispěvatelem Wikipedie a co to znamená. Tím získáte lepší představu o tom, jak Wikipedia pracuje každý den.

Co je to Wikipedia?

Wikipedia je největší a nejoblíbenější obecný referenční web na webu. Web (a jeho mnoho podřízených webů), který vlastní a provozuje nezisková nadace Wikimedia Foundation, je k dispozici ve více než 300 jazycích prostřednictvím různých platforem včetně dlouhého seznamu mobilních aplikací. Možná to, co udržovalo Wikipedii tak populární téměř 20 let existence, je její neustálé spoléhání se na společenství dobrovolných přispěvatelů nebo tzv. Wikipedianů.

Podle statistik Wikipedia Statistics byly jeho vlastnosti zobrazeny 191,05 miliardkrát mezi březnem 2018 a únorem 2019. Z nich více názorů pocházelo ze Spojených států, což dává smyslům, protože Wikipedia má 5,8 milionu anglických stránek oproti 1,51 milionu stránek v Č. 2 španělsky.

Kdo přispívá?

V březnu 2019 měla anglická Wikipedia více než 141 000 editorů, kteří provedli alespoň jednu editaci za posledních 30 dní. Tito přispěvatelé sahají od odborných vědců po příležitostné čtenáře Wikipedie. Přibližně polovina těchto aktivních editorů tráví alespoň jednu hodinu denně úpravami, zatímco jedna pětina utrácí více než tři hodiny denně stejným způsobem.

Výhody registrace

Existuje mnoho důvodů, proč byste měli zvážit možnost stát se registrovaným přispěvatelem Wikipedie. Je zajímavé, že mnoho z nich má málo společného se skutečnou úpravou nebo přidáním nových stránek na web. Místo toho má registrovaný účet na Wikipedii odemknutí výhod pro čtenáře, o kterých jste možná nevěděli, že existují.

Registrovaný vs. neregistrovaný uživatel

Nemusíte být registrovaným uživatelem Wikipedie, abyste mohli upravovat stránku na webu. V tomto případě se místo toho zobrazí vaše IP adresa. Neregistrovaní uživatelé mohou dělat téměř vše, co může registrovaný uživatel udělat, včetně úprav článků, účasti na diskusích na diskusních stránkách a přispívání k návrhům zásad webu.

Bohužel, pokud jste neregistrovaní a sdílíte to samé mimo IP (například ve škole nebo v podnikové síti), můžete být blokováni v závislosti na tom, co dělají ostatní lidé ve vašem systému.

Pokud se stanete registrovaným uživatelem Wikipedie, budete mít stálou stránku uživatele, kde můžete psát něco o sobě. Na této stránce můžete také zobrazit obrázky, psát o svých zájmech atd. Registrovaní uživatelé mají také stálou diskusní stránku (viz níže), kterou můžete použít ke komunikaci s ostatními uživateli. Nakonec je registrovaný uživatel méně identifikovatelný, protože vaše IP adresa není zobrazena.

Budování pověsti

Pokud jste registrovaným uživatelem Wikipedie, máte pevnou identitu, kterou mohou ostatní uživatelé rozpoznat. Časem vám to umožní vybudovat důvěru a respekt prostřednictvím historie dobrých úprav. Wikipedia také odměňuje registrované uživatele za dobrou práci tím, že rozdává tzv. Barnstars, Project Awards, Personal User Awards a další. Jak váš účet úspěšně stárne, můžete získat další oprávnění, jako je vrácení peněz, sysop / administrator a další.

Funkce vrácení zpět poskytuje tlačítko, pomocí kterého můžete vrátit zpět poslední úpravu na danou stránku a všechny předchozí úpravy stejným editorem. Jako správce můžete blokovat a odblokovat uživatelské účty, IP adresy a rozsahy IP z úprav, plus upravovat plně chráněné stránky, mazat a obnovovat stránky, přejmenovat stránky bez omezení a používat další nástroje.

Nástroje pro přizpůsobení

Registrovaní uživatelé Wikipedie si také mohou přizpůsobit způsob, jakým se stránky zobrazují v jejich zobrazení. Na kartě Předvolby (která se zobrazuje v pravém horním rohu stránek Wikipedie pro registrované uživatele, můžete vybrat Vzhled a změnit vzhled, matematiku a soubory.

  • Ve skupinovém rámečku Skin: různé možnosti vzhledu webuUnder Math: jak jsou zobrazeny matematické vzorceUnder Files: jak velké miniatury obrázků by měly být

Další předvolby úprav zahrnují:

  • Jak se podpis vašeho uživatelského jména objevuje na diskusních stránkáchJak by se stránky měly zobrazovat v posledních změnách

Žádné další bloky

Nakonec vás registrovaný uživatel chrání v případě, že je vaše podniková IP adresa zablokována. Registrovaní uživatelé v dobrém stavu mohou požádat, aby existující bloky na jejich IP adrese byly upraveny tak, aby ovlivňovaly pouze neregistrované editory, aby mohli i nadále přispívat na Wikipedii.

Vytvoření zaregistrovaného účtu na Wikipedii

Na hlavní stránce Wikipedie klikněte na Vytvořit účet v pravém horním rohu obrazovky. Odtud budete muset vyplnit formulář přidáním svého uživatelského jména, hesla (dvakrát) a kontroly zabezpečení CAPTCHA. Vyberte „Pomozte mi vybrat“, pokud máte potíže s přijetím vhodného a nepoužitého uživatelského jména.

Po vyplnění formuláře klikněte na tlačítko Vytvořit účet.

Zaregistrujte se na Wikipedii

Jakmile si vytvoříte svůj účet, je dobré jít a nyní jste přispěvatelem Wikipedie!

Příspěvek na Wikipedii

Nyní, když jste členem týmu Wikipedia, začněte přispívat na stránky služby. Než to uděláte, měli byste se podívat na oficiální stránku Contributing to Wikipedia. Na této stránce si můžete procvičovat s tutoriály, dozvědět se základy úpravy a další.