Už od úsvitu času používá člověk různé prostředky, které má k dispozici, aby získal věci, které potřeboval. Nejprve to bylo výměnné, ale pak vznikly mince a bankovky. Posledním velkým otřesem byl masový přechod v EU z roku 2001 na euro a v důsledku toho byly do historie zaslány různé měny. Nyní vidíme další velký otřes s bitcoiny v kryptoměně.

Existuje mnoho různých typů kryptoměny, některé legitimní a mnohé ne. Každý, kdo má programovací kotlety, si může vytvořit vlastní měnu a doufat, že do ní lidé kupují. Tento web může mít například „groovyCoin“. Ale finanční regulátoři konečně tvrdě zakrývají podvodníky, takže bar pro vstup na trh kryptoměny se zvyšuje. Na tomto trhu však vládne bitcoin.

Co je bitcoin?

bitcoin

Bitcoin je největší digitální měna na světě a zabírá obrovské 50% trhu s digitální měnou. Existují i ​​jiné digitální měny, jako je Ethereum, Litecoin a Ripple, z nichž každá má svůj vlastní směnný kurz. Ale mezi kryptoměnami má bitcoin výhodu téměř univerzálního rozpoznávání jmen a 16 miliard bitcoinů na online trhu. Nic jiného se tomu nepřiblíží.

Co však lidi (včetně mě) neznepokojuje, je to, že bitcoin není fyzická měna. Neexistují žádné bankovky a mince k držení, nic hmatatelného pro vás. Je to jednoduše očíslované online, podle směnného kurzu a v digitální peněžence. Vidíte obrázky bitcoinových „mincí“ (jako na obrázku výše), ale jedná se pouze o marketingové triky. Neexistují žádné skutečné fyzické mince.

Pro mnoho lidí je to velká atrakce bitcoinů. Zjednodušuje měnu až po čísla na obrazovce a anonymitu pro ty, kteří chtějí, aby jejich transakce byly tajné. Když však hackeři útočí na krádeže obsahu bitcoinových peněženek lidí, slouží to jako ostré připomenutí, že to, co je online a volně regulované, představuje obrovské riziko.

Lidé mají také rádi, že nikdo nemá nad bitcoiny výlučnou kontrolu. Na rozdíl od fyzické měny, která je ovládána a manipulována vládami a bankami, je bitcoin ponechán, aby se ovládal prostřednictvím systému Peer-To-Peer. To však může vést k problémům, pokud systém není řádně regulován dozorčím orgánem.

Kdo to vynalezl?

tajemný muž

Jednou z velkých záhad je, kdo skutečně vymyslel bitcoiny. Obecná shoda je, že jméno vynálezce je Satoshi Nakamoto. Problém je v tom, že nikdo nezná tuto osobu, takže není známo, zda je to jméno pseudonym nebo skutečné jméno. Osoba sama prohlašovala, že je on-line Japoncem a ve svých 40 letech. To se však setkalo se spoustou skepticismu.

Mnoho lidí prohlašovalo, že jsou Nakamoto, ale všechna jejich tvrzení byla zpochybněna. Říká se však, že Národní bezpečnostní agentura zjistila, kdo Nakamoto analyzuje jeho vzorce psaní.

Co je systém peer-to-peer?

blockchain

Vzhledem k tomu, že kryptoměna nekontrolují a nemanipulují banky, jak je organizována? Jednoduše řečeno, funguje to spolu s principem toho, co se nazývá systém Peer-To-Peer (p2p). To znamená, že měna je „decentralizovaná“ bez centrálního serveru a předává se z jednoho uživatele na druhého.

Bitcoinové transakce se zaznamenávají ve veřejné knize nazvané „blockchain“. Informace v blockchainu jsou trvale a veřejně zobrazitelné na webových stránkách s názvem Blockchain.info a nelze je upravovat ani mazat. Toto tedy funguje jako důkaz transakce s bitcoiny. Existuje tedy určitá veřejná transparentnost.

Znamená to ale, že to není opravdu anonymní?

Lidé milují používání kryptoměny kvůli její vnímané anonymitě a myšlence přilepit ji k vládním daňovým inspektorům. Ale jste opravdu neviditelní, když používáte kryptoměny, jako je bitcoin? Ano, ano - a ne.

Pojďme prozkoumat dva způsoby, jak byste byli neviditelní a anonymní.

  • Protože neexistují žádné banky kontrolující bitcoiny, neexistují žádné bitcoinové účty s vašimi osobními údaji, bankovní adresou, směrovacím číslem atd. Jinými slovy, žádné informace, které by vás normálně sledovaly zpět ke zdroji peněz. Váš bitcoinový účet neprovádí mít na tom své jméno. Místo toho má posloupnost náhodných písmen a číslic, jako je 1AhN6rPdrMuKBGFDKR1k9A8SCLYaNgXhty. To znamená, že každý, kdo se podívá na tuto sekvenci, nebude mít tušení, komu patří.

Můžete se na to podívat a myslet si, že neexistuje způsob, jak by někdo věděl, že kupujete tyto drogy na Temné síti. Sledování věcí u lidí však sestává ze stejné osvědčené metody - rytmů a rutin.

Řekněme, že jste si ty drogy koupili a policie byla upozorněna poštou. Pokud byly drogy nalezeny ve vašem vlastnictví a transakce by mohla být spojena s bitcoinovou peněženkou 1AhN6rPdrMuKBGFDKR1k9A8SCLYaNgXhty, pak jsou všechny ostatní transakce pro tuto peněženku najednou vystaveny stejně jako vaše. Porušení celé věci vyžaduje pouze jednu prasklinu v přehradě.

Je to stejná teorie jako Národní bezpečnostní agentura, která pomocí metadat zjistila, kdo volá. Obsah telefonních hovorů může být neznámý, ale pokud znají časy hovorů, samotná čísla a délku hovoru, mohou vytvořit vzdělané spojení.

Riziko můžete zmírnit použitím více peněženek pro různé transakce.

Bitcoinové peněženky

Nákup a prodej bitcoinů se provádí pomocí „peněženky“. To vám umožňuje platit někoho, stejně jako přijímat peníze od někoho, stejným způsobem jako u běžného bankovního převodu. Bitcoiny mohou být poté převedeny na běžný bankovní účet, převedeny podle dnešního směnného kurzu. Ale jakmile to uděláte, vaše anonymita je zastřelena.

Existuje tolik možností pro peněženky, ale tady jsou to, co považuji za nejlepší dva podle mého názoru.

Stolní peněženky

Nejlepší dvě možnosti pro stolní peněženky jsou Electrum a Armory.

Electrum (Windows, MacOS, Linux, Android)

electrum

Electrum je skvělá peněženka. Je to bezplatný software s otevřeným zdrojovým kódem a kdokoli může provozovat „decentralizovaný“ server Electrum. Všechny účty jsou chráněny počítačem offline, který obsahuje citlivá data (takže nemůže být hacknut). Svůj účet můžete také chránit pomocí dvoufaktorové autentizace a šifrované přístupové fráze.

Můžete také importovat a exportovat klíče, abyste nebyli uzamčeni pouze pomocí Electra. Můžete také použít jiné bitcoinové peněženky.

Zbrojnice (Windows, MacOS, Linux, Raspberry Pi)

Zbrojnice je trochu více technická s více šifrovacími funkcemi. Měli byste to však vážně zvážit, pokud je zabezpečení něčím, o co se opravdu zajímáte (a vy byste měli být).

Zbrojnice je bezplatná a open-source, což znamená, že její kód je volně k dispozici ke kontrole (na rozdíl od proprietárního softwaru jako Windows a MacOS, které jsou uzavřeny pro kontrolu kódu). To umožňuje lidem vidět, jak je kód skutečně bezpečný, a možná vám poskytne jistotu, pokud právě začínáte na trhu kryptoměny.

Můžete spravovat více peněženek a také něco s názvem „Cold Storage“. To je, když jsou všechna data soukromého šifrovacího klíče uložena v počítači offline, což někomu znemožňuje vniknout a ukrást data účtu, která by pro vás byla očividně katastrofální.

Mobilní peněženky

Pokud stolní peněženky nejsou vaše věc a vy byste raději něco trochu mobilnější, nehledejte dále než tyto dvě.

CoPay (více platforem)

CoPay vám umožňuje mít soukromí a zabezpečení. Všechno je open-source a zdarma ke stažení.

Nejlepší část CoPay je, že účet vlastní skupina lidí (například sami sebe a přátelé). K provedení jakékoli transakce je třeba povolení každého majitele účtu. To je opravdu elegantní funkce. Můžete jej tedy použít pro účet organizace nebo klubové banky a vědět, že nikdo nemá právo účet vyprázdnit.

CoPay je k dispozici pro více platforem, včetně Google Chrome - a dokonce i pro Windows Phone. (Páni, někdo informujte Redmonda, že má uživatele Windows Phone.)

Xapo (iOS a Android)

xapo

Aplikace Xapo přichází s vlastní debetní kartou, takže si můžete vybrat svůj zůstatek z bankomatů. Snadný přístup k vašim penězům by byl přirozeným prvním krokem, kdyby se kryptoměny staly hlavním proudem. Za debetní kartu musíte platit (přirozeně prostřednictvím vašeho bitcoinového zůstatku), ale karta ve skutečnosti není nutná, pokud ji nechcete. Aplikaci můžete použít samostatně.

Xapo těžce přepíná svůj bezpečnostní trezor pro ukládání bitcoinových zůstatků pro své zákazníky. Klenba je zjevně ve vyřazeném švýcarském vojenském bunkru (pokud to vznáší vaši loď).

Xapo má několik velkých doporučení, jako je například Wall Street Journal. Jedním z jejich poradců je Larry Summers, který byl ministrem financí prezidenta Clintona.

Nákup bitcoinů

Nyní, když jsme se podívali na různé možnosti bitcoinových peněženek, je nyní čas na ně vložit bitcoiny. Jednou z největších a nejvíce respektovaných burz online je Coinbase. Coinbase funguje jako digitální směnárna i jako online peněženka, pokud dáváte přednost ponechání svých mincí při směně (vs. offline v soukromé peněžence). Bitcoiny si můžete také zakoupit na některých offline místech, například na bankomatech Bitcoin. Japonsko je pro ně dobrým místem (překvapení, překvapení).

Sledování směnného kurzu

Směnný kurz pro nákup bitcoinů je drahý, což je pravděpodobně to, co mnoho lidí zbaví vyzkoušení měny. Jedná se například o směnný kurz dnes (27. dubna 2018), pokud chcete převést jeden bitcoin na americké dolary. (nebo naopak).

Ano, čtete to správně. Jeden bitcoin je 9 240 $! Abychom vám ukázali, jak je směnný kurz šílený, v loňském roce to bylo 2 700 $ za jeden bitcoin. A lidé si mysleli, že to bylo šílené.

Pokud nemáte jednu 940 $ na nákup jedné mince (a já bych ti neobviňoval, kdybyste ji neměli), můžete také získat zlomky bitcoinů, stejným způsobem se fyzická měna skládá ze 100 centů, pencí , To je jedno. Takže si můžete koupit půl bitcoinu nebo čtvrtinu bitcoinu.

Pokud přejdete na stránku bitcoinů na Coinbase, můžete snadno vidět cenu jednoho bitcoinu vs. USD v reálném čase. Takže pokud byste měli platit jeden dolar, skončili byste s bitcoinovým zůstatkem 0,0001078. To však nebere v úvahu žádné poplatky, které služba peněženky může účtovat.

Směnný kurz během let divoce kolísal a na rozdíl od akciového trhu není nikdy uzavřený. Obchodování se děje 24 x 7 x 365. Mediální zprávy uvádějí, že pokud byste v roce 2010 koupili bitcoiny v hodnotě 1 000 $, dnes by to stálo 35 milionů USD. Zítra by to však nemělo cenu nic - stejně jako hrát na akciovém trhu.

Placení bitcoiny

bitcoin přijal

Nyní máte v peněžence bitcoiny, k čemu je můžete použít? Samozřejmě nemůžete jít do žádného obchodu, online ani offline, a požádat o platbu bitcoiny. Vše záleží na tom, kdo je ochoten to přijmout.

Například moje společnost hostující domény nyní přijímá bitcoiny jako platbu. Tato dvě vlákna na bitcoinových fórech - zde a zde - také zdůrazňují některá rostoucí zákonná použití měny, včetně společností, které ji akceptují. Od online hraní přes kávu po předplatné Reddit. Nejde tedy jen o placení hitmanů na Temném webu.

Závěr

Navzdory pravděpodobnému přání vlád, že by zmizela, digitální měna, navzdory mnohým chybám, zůstává zde. Nejprve však musí překonat své zoubky a dát potenciálním uživatelům důvod, aby na to měli šanci.

Potřebuje lepší regulaci, lepší zabezpečení, stabilnější směnný kurz (myslím vážně, 9 240 $!), A co je důležitější, více podniků ochotných jim věřit a přijmout je jako platbu.