Ve dnech před internetem (temný věk), pokud jste chtěli být publikovaným autorem, jste nejprve museli knihu vypsat. Potom jste museli vytisknout více kopií a poslat je poštou vydavatelům nebo agentům. Pak budete muset doufat, že se na vás bohové budou usmívat a váš rukopis by magicky vynikl ze stovek tisíc dalších. Ale stejně jako všechno ostatní, internet je skvělý vyrovnávač a nyní publikování samo vydává demokratizaci celého procesu psaní a publikování.

Sebepublikování bývalo poslušně známé jako „marnost publikování“ a obvykle zahrnovalo vyplácení obrovského množství peněz předem do tiskárny. Pak byste pravděpodobně měli v garáži stovky neprodaných knih. Ale s online tržišti, jako jsou Amazon, iBooks a Kobo, můžete nyní „tisknout na vyžádání“ a prodávat eKnihy.

Jak začít s publikováním na Amazonu Kindle

amazon kindle

Existuje spousta samo-vydavatelských platforem - Amazon Kindle, Apple iBooks, Kobo, Barnes & Noble Nook, Smashwords ... .. a to jsou jen ty hlavní. Existuje také tolik menších. Abych to usnadnil (a protože dominují na trhu), zaměřím se dnes na Amazon Kindle.

Vlastním vydáváním jsem od srpna 2017, takže následující je založeno na mých zkušenostech, dobrých i špatných.

Proč byste měli začít vydávat samostatně?

Bez ohledu na to, v jakém oboru jste, existuje mnoho dobrých důvodů, proč byste měli začít vydávat vlastní knihy.

  • Pokud píšete literaturu fikcí, stanoví vás jako odborníka ve svém oboru. Zápis literatury pro fikci vám dává okamžitou důvěryhodnost, když hovoříte o tomto předmětu. Pokud máte populární blogové příspěvky, mohou být tyto příspěvky znovu použity a mírně upraveny na vytvořte knihu pro extra příjem. Ukládání publikovaných knih vypadá působivě a je masivním oživením ega (nebudu lhát!) Poskytuje konstantní pasivní příjem (za předpokladu, že vaše knihy budou i nadále prodávat). -publishing vám zaplatí mnohem víc, než aby vaše knihy byly „tradičně publikovány“. Tradiční vydavatelé platí autorům maximálně 10% z ceny knihy. V případě vlastního vydávání je to až 70% ceny knihy.

Jaké jsou nevýhody self-publishing?

Ale než začnete slinit myšlenku 70% licenčních poplatků, existují určité velké nevýhody samo-vydávání, musíte se nejprve ujmout.

  • Vzhledem k tomu, že jste vydavatelem sebe, nemáte za sebou vliv velké vydavatelské společnosti. To znamená, že jste zodpovědní za svůj vlastní marketing a propagaci - a náklady s tím spojené. Další náklady, které musíte zaplatit za sebe, jsou návrhy obalů, úpravy, korektury a formátování. Stejně jako některé online služby, které budete potřebovat (více o tom později). Musíte se naučit, jak dělat online reklamu na platformách, jako je Facebook a Amazon. Každý příjem z knihy je zjevně zdanitelný, což znamená zabývat se byrokracií ve vaší zemi. je třeba zřídit a udržovat účty sociálních médií a svůj vlastní web (to souvisí s marketingem a propagací, které jsem zmínil výše). Protože se knihy, které vydáváte samostatně, obvykle nedostanou do kamenných obchodů s ulicí, spolehnete se na online platformách, aby vám knihy prodaly. To znamená být na milost a rozmaru každé platformy, která může (a bude) libovolně měnit svá pravidla.

Self-publishing je tak obrovský předmět, že je dnes nemožné jít do všeho. Zde je přehled o tom, jak se nastavit na Amazonu. Vypadá to jako spousta práce, ale je to spousta práce na začátku, když se chystáte. Jakmile je vše hotovo, je to mnohem jednodušší.

Nastavte si účet Kindle Direct Publishing (KDP)

První věc, kterou musíte udělat, je zaregistrovat se jako autor na Amazonu Kindle. Pokud již máte účet Amazon pro nákup věcí, můžete se rozhodnout použít stejný účet, abyste věci udrželi v jednoduchosti. Ale rozhodl jsem se otevřít nový Amazonský účet, aby věci zůstaly oddělené. Je to zcela na vás.

Jednoduše přejděte na tento odkaz a přihlaste se. Až budete mít, musíte přejít na svůj účet (odkaz je v pravém horním rohu) a tam je spousta podrobností. Ujistěte se, že máte správné daňové doklady, zejména pokud jste mimo USA. Jinak bude IRS automaticky zadrženo 30% vašich výdělků. Pokud k tomu dojde, můžete si to nakonec nárokovat, ale opravdu chcete projít vše, co se zbytečně trápí?

Vyžádejte si centrální stránku autora

Jakmile je váš účet KDP nastaven, dalším krokem je žádost o autorskou stránku autora. Toto je stránka na Amazonu, kde si všichni mohou zobrazit všechny své knihy, fotografie a příspěvky na blogu. V zákulisí můžete také vidět své zákaznické recenze na jednom místě, vaše prodejní pozice a další. Můžete propojit svůj blog (pokud jej máte), přidávat data, kde se budete veřejně zobrazovat atd.

Jediná věc, kterou si musíte pamatovat, je toto. Amazon je více než stránka doporučení produktu. Je to také vyhledávač jako takový. Vaše stránka Autor Central by tedy měla být optimalizována na SEO, aby vás lidé našli. Zajistěte, aby byla tato stránka naprosto dokonalá.

Nastavení účtů v Bookfunnel & Booklinker

Bookfunnel je web, který není zdarma. Ve skutečnosti je to 150 $ ročně. Jediným důvodem, proč doporučuji drahé služby, jako je tento, je, že jako nezávislý autor by bezplatné dárky měly být součástí vašeho marketingového a propagačního úsilí. Pokud tedy rozdáváte kopie své knihy v elektronické knize, Bookfunnel odstraní mnoho bolesti hlavy. To se rychle stane vaší nejlepší investicí.

Navzdory tomu, že stále více lidí má elektronické čtečky, mnoho lidí neví, jak na ně načíst elektronické knihy. Pravděpodobně tak dostanete e-maily od čtenářů s nápisem „Nemohu nechat knihu fungovat.“ Jakmile se dostanete k 20. nebo 30. osobě, která říká, že jste připraveni trefit láhev.

Bookfunnel odstraní tu bolest tím, že vám umožní nahrát své knihy do nich. Dejte svým čtenářům odkaz ke stažení Bookfunnel a pokud mají nějaké problémy s načítáním, zákaznický servis Bookfunnel vstoupí vaším jménem a pomůže čtenáři za vás.

Bookfunnel také provozuje bezplatné propagační akce, kde můžete zadat svou knihu, a můžete si nastavit vlastní propagační akce. Nedávno také představili novou funkci, kde můžete generovat kódy pro stahování, které můžete rozdávat na místech, jako jsou konvence. Stránka se neustále vyvíjí s novými funkcemi v dílech.

Booklinker na druhé straně je zcela zdarma. Co to dělá, je vzít si odkaz na knihu Amazon a přesměrovat zákazníka na vaši stránku knihy na místním webu Amazon. Takže místo toho, aby německý zákazník přistál na americkém webu Amazon, Booklinker zjistí, že jsou v Německu, a místo toho je pošle na amazon.de s tím, co se nazývá „univerzální odkaz“.

Nastavte si platformu pro seznam e-mailů

Jednou z věcí, které platformy eBook pro vás rozhodně neudělají, je sdílení informací o zákaznících. Pokud je tedy požádáte o jména zákazníků a e-maily, pravděpodobně se s Jeffem Bezosem setkáte s hlasitým smíchem. To znamená, že pokud vás některá z platforem z jakéhokoli důvodu odřízne, ztratíte přístup ke svým fanouškům.

Chcete-li tomu čelit, musíte od prvního dne vytvořit seznam e-mailů a propagovat peklo. Vložte odkazy na registraci do svých knih a přihlašovacích polí na svůj web. Nebo ještě lépe vytvořte na svém webu vstupní stránku, na kterou pošlete lidi, aby se zaregistrovali.

Jak vidíte, uplácím svým návštěvníkům dvě knihy zdarma k registraci. Musíte udělat totéž - dejte dotyčné osobě důvod, proč vám dal její e-mailovou adresu. Nechte je nadchnout, když se chcete přihlásit. Budete se samozřejmě muset řídit zákony proti spamu a vaše zpravodaje budou potřebovat kontaktní adresu (za tímto účelem jsem otevřel poštovní schránku). Ale uděláte správně, můžete si vytvořit opravdu dobré vztahy se svými čtenáři, kteří se snad stanou vašimi největšími obhájci a velvyslanci značek.

Názory se liší podle toho, která platforma seznamu e-mailů je nejlepší. Používám Mailerlite, ale není to dokonalé. Ostatní přísahají Mailchimpem, ale je to dost drahé. Musíte jen experimentovat a zjistit, s kterým z nich jste nejpohodlnější.

Vyberte si platformu pro psaní

posuvník

Každý má svůj vlastní způsob, jak knihu rozebrat, ale ať si vyberete jakoukoli metodu, nezapomeňte vždy svou práci zálohovat.

S ohledem na to je mou preferovanou platformou pro psaní Google Docs. Nejenže je každé jedno slovo okamžitě zálohováno, ale že jsem založen na cloudu, nejsem omezen pouze na jeden počítač.

Jiní lidé volí Scrivener (placený software pro psaní pro Windows a MacOS), Reedsy a samozřejmě Microsoft Word nebo LibreOffice. Dokonce znám někoho, kdo knihu píše perem a poté ji píše. To mi připadá bláznivé, ale myslím, že každý jejich vlastní.

Vyberte si formátovací software

Jakmile je kniha zapsána, musíte ji naformátovat a převést na soubor kompatibilní s Kindle, nazývaný soubor MOBI.

Spousta autorů, které znám, ráda najme někoho, kdo by tuto část provedl, ale opravdu není potřeba. Pokud používáte Scrivener, vytvoří pro vás vhodné soubory. Amazon také poskytuje šablony pro zkopírování a vložení textu do (pak přijme soubor Word a promění jej v MOBI soubor). Šablony najdete uvnitř KDP. Další možností jsou šablony návrhů knih.

Pokud jste uživatelem systému MacOS, existuje zde fantastický software s názvem Vellum. Není to levné, ale znovu se na to musíte dívat jako na dlouhodobou investici. Na obrázku nahoře je to, co proměnilo španělskou verzi mé knihy.

Nahrávání vaší první knihy do Amazonu KDP

Jakmile je kniha napsána a je připravena k odeslání do Amazonu, přihlaste se do KDP a přejděte na tuto stránku. Nyní klikněte na + Kindle eBook.

Nyní začněte vyplňovat různá pole. Ujistěte se, že máte správnou kategorii a správná klíčová slova (placené KDP Rocket je dobré pro nalezení nejlukrativnějších klíčových slov). Když děláte popis knihy, musí být správně naformátován (v opačném případě bude vypadat jako amatér). Chcete-li to napravit, zadejte svůj popis do Amazon Blurb Preview.

Při určování ceny knihy se podívejte, kolik knih je ve vašem žánru, a pokuste se konkurovat. Příliš vysoká cena vaší knihy povede prakticky k žádnému prodeji (pokud ovšem není vaše jméno John Grisham nebo Stephen King).

Užitečnější odkazy a služby

Zde jsou rychle některé stránky, které byste si měli uložit do záložek a zvyknout si na návštěvu, pokud se rozhodnete učinit seriózní pokus o zveřejnění autora.

  • Self-Publishing Formula - provozuje můj psací mentor a hrdina Mark Dawson. Dělá video podcast, rozdává zdarma a prodává placené kurzy, aby vám pomohl být lepším autorem. Ale Mark je mimořádně velkorysý s jeho časem. Jeho skupiny na Facebooku jsou naprosto neocenitelné. Let's Get Digital - provozuje David Gaughran, je to další chlap, který je díky své pomoci a času velkorysý. Jeho web je velmi informativní, stejně jako jeho týdenní e-mailové zpravodaje. Creative Penn - provozuje Joanna Penn, bestsellery nezávislá autorka. Dělá podcast, blog a pravidelně se objevuje na konferencích.Trauma Fiction - zábavná skupina na Facebooku osídlená lékaři, zdravotními sestrami a zdravotníky. Pokud máte lékařskou otázku, získejte zde správná fakta. Jeden člověk jednou požádal skupinu o nejlepší způsob, jak (teoreticky) zavraždit manžela.