Nástroje pro tvorbu diagramů a vývojové diagramy jsou užitečné pro mnoho účelů. Můžete je použít k brainstormingům nápadů, vytváření myšlenkových map, náčrtů návrhů softwaru, načrtnutí plánů produktů a milníků nebo dokonce k vytvoření týmových prezentací.

Pokud nechcete stahovat a instalovat nástroj pro vytváření diagramů a vývojových diagramů, existuje mnoho online možností. Microsoft Visio je jednou z těchto možností, ale pokud hledáte nástroj, který nepochází od společnosti Microsoft, zde je seznam dalších možností.

1. Lucidchart

Lucidchart

Lucidchart umožňuje snadno vytvářet diagramy a vývojové diagramy bez instalace jakéhokoli softwaru. Podporuje mnoho typů diagramů a vývojových diagramů, včetně síťových diagramů, základních vývojových diagramů, procesních map a drátových modelů. Můžete začít vytvářet diagramy od začátku, nebo začít používat šablonu.

Použitelnost je v Lucidchartu klíčová. Například když nakreslíte čáry mezi tvary, automaticky se připojí k okrajům tvarů. A když pohybujete tvary, čáry zůstanou spojeny a sledují tvary kolem.

Lucidchart nabízí bezplatnou vrstvu s 25 MB úložiště, limitem pro tři dokumenty a 60 objekty na dokument. Pokud zvolíte volnou vrstvu, nebudete mít knihovny mapování mysli, wireframing nebo maket a nebudete mít žádnou historii revizí. A budete moci prohlížet pouze importované dokumenty aplikace Visio, nikoli je upravovat. Pokud však potřebujete pouze vytvořit základní grafy a diagramy, pak je úroveň zdarma pravděpodobně dost dobrá. Nabízejí také placené plány, pokud potřebujete více funkcí.

Lucidchart je k dispozici také jako webová aplikace Chrome, takže můžete vytvářet grafy přímo v prohlížeči.

2. Draw.io

Draw.io

Draw.io je zcela zdarma online nástroj pro vytváření diagramů všech typů. Pro použití draw.io. se nemusíte registrovat. Stačí přejít na web a vybrat, kam chcete diagram uložit. Možná se budete muset přihlásit ke svému účtu Google Drive, Dropbox nebo OneDrive. Nebo si můžete zvolit uložení diagramu na místní pevný disk. Můžete dokonce uložit svůj diagram do Trello nebo Githubu, pokud je sdílíte s ostatními.

Jakmile vyberete, kam chcete diagram uložit, můžete si vybrat vytvořit prázdný diagram od začátku nebo začít s šablonou. Přetáhněte obrazce, šipky a další prvky do diagramu.

Draw.io podporuje import diagramů z JPEG, PNG, SVG, Gliffy (diskutováno v # 4 níže), Lucidchart (diskutováno v # 1 výše) a VSDX (Microsoft Visio format). Vaše diagramy jsou uloženy jako soubory HTML, ale můžete je také exportovat ve formátech JPEG, PDF, PNG, SVG a XML. Můžete exportovat odkaz do diagramu.

Jak jsme řekli, draw.io přichází v několika verzích pro počítače kromě online verze a je integrován do několika služeb. Většina verzí a integrací je zdarma, s výjimkou integrace se serverem Confluence Server.

3. Kakao

Cacoo

Cacoo je snadno použitelný online diagramový nástroj, který je dodáván s více než 100 šablonami, které vám pomohou začít. Můžete vytvářet vývojové diagramy, drátové snímky, Vennovy diagramy a mnoho dalších stylů diagramů. Pokud vytváříte vývojový diagram, Cacoo nabízí širokou škálu tvarů, ze kterých si můžete vybrat. Jednoduše přetáhněte obrazce, šipky a další prvky diagramu na svůj graf.

Pokud při vytváření diagramů hledáte spolupráci v reálném čase, Cacoo vás prozkoumal. Na stejném grafu může pracovat více lidí najednou. K dispozici je integrovaná funkce chatu, takže můžete při práci komunikovat se svými členy týmu. Cacoo také obsahuje pole typu memo pro sledování toho, kdo je zapojen do aktuálních složek diagramu a projektu a nastavení zabezpečení členů týmu.

Cacoo je skvělý nástroj pro týmy i jednotlivce. Získáte úložiště pro 1 000 listů, neomezené sdílení, import a export SVG a další. Ale pro tyto funkce se musíte přihlásit k placenému plánu. Plán pro jednoho uživatele je 49 $ za rok a týmový plán začíná u 180 uživatelů na 180 $ za rok. Pokud potřebujete použít Cacoo na soukromém serveru, nabízejí Enterprise plán, který začíná na 600 USD ročně. K dispozici jsou také měsíční možnosti pro všechny úrovně. Všechny plány mají 14denní bezplatnou zkušební verzi.

Můžete se zaregistrovat k bezplatnému účtu, který vám umožní mít šest listů, omezené sdílení a export PNG. Pokud chcete pouze vytvořit nějaké diagramy a nestaráte se o funkce spolupráce nebo jiné formáty, měl by stačit bezplatný účet.

4. Gliffy

Gliffy

Gliffy je uživatelsky přívětivý online diagramovací nástroj, který vám umožní vytvářet diagramy profesionální kvality, vývojové diagramy, půdorysy, technické výkresy a další. K dispozici jsou základní šablony, které usnadňují zahájení práce. Gliffy se také integruje s Jira a Confluence.

Na diagramech můžete spolupracovat s ostatními, ale tato funkce není tak výkonná jako jiné online nástroje pro tvorbu diagramů.

Gliffy je cloudová aplikace HTML5, která funguje i offline.

Gliffy můžete používat zdarma s omezenou funkčností. Všechny nástroje jsou k dispozici s bezplatným účtem, ale diagramy můžete uložit pouze na své servery a exportovat je ve formátu Gliffy.

Chcete-li odemknout více funkcí, přihlaste se k osobnímu plánu za 7,99 $ měsíčně, účtováno ročně. Týmový plán stojí 4,99 $ měsíčně na uživatele a je účtován ročně. K dispozici je také Enterprise plán, ale musíte zjistit Gliffy, abyste zjistili cenu.

5. Skicák

Skicák

Sketchboard je nekonečná online tabule, která vám umožňuje vytvářet diagramy a vývojové diagramy pomocí více než 400 tvarů skici a kreslit od ruky. Nejedná se o zvlášť pěkné rozhraní, ale zdůrazňují nápady, ne vypadají.

Spíše než panely nástrojů nebo postranní panely, v aplikaci Sketchboard poklepejte na pozadí a vyvolejte paletu tvarů, kterou chcete vložit. Pomocí tlačítka Od ruky ve spodní části můžete volně kreslit na diagramu.

Skicák můžete používat zdarma pro veřejné projekty. Když se zaregistrujete, máte automaticky bezplatný plán se třemi soukromými deskami až pro pět uživatelů. Pro neomezené soukromé desky a další funkce zvolte placený plán. Osobní plán je 7 $ měsíčně a plány pro více uživatelů začínají na 14 USD měsíčně.

6. Kreativně

Tvořivě

Creately je online grafický nástroj navržený tak, aby usnadnil převod vašich myšlenek do vizuálních grafů. Přetáhněte obrazce a nakreslete obrazce a čáry, které je spojují najednou. Creaely si automaticky vybere ten správný druh šipek a stylů konektorů, které jsou správné pro tvary, které používáte.

Zarovnání, změna velikosti a seskupení tvarů je snadné pomocí kontextového panelu nástrojů. Creately také nabízí inteligentní aranžování nebo odesílání tam a zpět tvarů. Pokud si nejste jisti, který tvar použít, zadejte text do diagramu a Creately vytvoří tvar z textu, pokud to má smysl.

Spolupráce v reálném čase, vložené komentáře a diskusní vlákna a úplná historie revizí všech změn jsou jen některé z dalších funkcí, které jsou k dispozici v produktu Creately.

Můžete použít Creaely zdarma s omezeními. Plán zdarma přichází s pěti veřejnými diagramy a jedním projektem a můžete spolupracovat se dvěma dalšími lidmi.

U neomezených diagramů a projektů, dalších spolupracovníků a dalších funkcí se zaregistrujte k osobnímu plánu za 49 $ ročně placenému ročně nebo k plánu týmu od 249 $ ročně (pět uživatelů).

7. DrawAnywhere

DrawAnywhere

DrawAnywhere je online grafický nástroj, který vypadá a vypadá jako aplikace pro stolní počítače. Můžete vytvářet vývojové diagramy, diagramy procesů, organizační diagramy a další a sdílet je s ostatními.

Sdílejte své diagramy s ostatními nebo je publikujte na svém blogu, fóru nebo webové stránce. Diagram můžete také exportovat jako obrázek JPG, PNG, GIF nebo TIFF. Chcete-li diagram uložit, musíte se zaregistrovat k bezplatnému zkušebnímu účtu.

Chcete-li odstranit omezení bezplatného zkušebního účtu, zaregistrujte se k placenému plánu začínajícím na 30 USD ročně.

8. Kresby Google

Kresby Google

Pokud máte účet Google, máte zcela zdarma možnost vytváření diagramů ve výkresech Google.

Chcete-li získat přístup k tomuto bezplatnému nástroji, přihlaste se ke svému účtu na Disku Google a vlevo klikněte na Nový. Přejděte na Více> Kresby Google. Na prázdné plátno přidejte tvary, šipky, popisky a rovné symboly. Přetažením prvků je uspořádejte a podle potřeby upravte jejich velikost a rotaci.

Chcete-li spolupracovat na diagramu s ostatními, pozvěte je e-mailem a udělte jim oprávnění k zobrazení, úpravám nebo komentování diagramu.

Exportujte diagram jako soubor obrázku nebo jej publikujte na webu.

Kresby Google vás nic nestojí, pokud máte dostatek místa na 15 GB, které získáte zdarma ve svém účtu na Disku Google. Pokud potřebujete více místa, můžete si zakoupit plán úložiště na Disku Google.

Vizualizujte své nápady v diagramech a vývojových diagramech

Jaký je váš oblíbený online grafický nástroj? Máte nějaké návrhy na nástroje, které zde nejsou uvedeny? Sdílejte s námi své myšlenky a návrhy v komentářích níže!