Vzhledem k tomu, že aplikace Microsoft Word v 90. letech zhoubila WordPerfect, aby se stala de facto standardem při zpracování textu; v průběhu let nashromáždil některé funkce. Ne všechny funkce jsou vyžadovány každým uživatelem, ale jsou zde některé základní, které by měl znát každý uživatel. Pokud jste novým uživatelem aplikace Word nebo chcete vylepšit své dovednosti, zde jsou některé z nejlepších věcí, které byste měli vědět, ať už jste student, příležitostný uživatel nebo začínáte tuto novou práci.

Základní tipy pro Microsoft Word 2016

1 - Vložení textu bez formátování

Pokud odkazujete na informace z online zdrojů, jako je například Wikipedia, může někdy zkopírovat tyto informace přímo do aplikace Word. Obvykle možná nebudete chtít zachovat původní formátování. Také vkládání bez formátování je rychlejší. Chcete-li to provést, zkopírujte nějaký text ze zdroje. Spusťte aplikaci Microsoft Word a potom klepněte na nabídku Vložit.

Kliknutím na tlačítko Vložit neformátovaný vložíte text bez formátování. Není to o nic jednodušší. Můžete také nastavit výchozí, aby byl text automaticky vložen v tomto formátu.

Formátování Vložit jinak

2 - Vyberte nesousední text

Představeno v aplikaci Word 2002, to je dlouho požadovaná funkce po mnoho let. Pokud potřebujete zkopírovat nesousední výběry textu v dokumentu nebo použít speciální formátování například na záhlaví, je to nejlepší způsob, jak to udělat. Podržte stisknutou klávesu Control a poté pomocí myši proveďte výběr v dokumentu.

Text nesousedícího výběru

3 - Sběr obrázků použitých v dokumentu

Pokud obdržíte dokument s mnoha obrázky; a chtěli byste zkopírovat všechny obrázky z dokumentu, aniž byste to museli dělat jeden po druhém, zde je snadný způsob, jak to udělat. Klikněte na Soubor> Uložit jako> v seznamu Typ souboru vyberte webovou stránku.

kopírovat obrázky z dokumentu 2

Vyhledejte složku, ve které jsou uloženy složky, a zkopírujte snímky.

kopírovat obrázky z dokumentu 3

4 - Oříznutí fotografie

Microsoft Word obsahuje výkonné nástroje pro úpravy, které dokážou více než jen správu textu. Pokud musíte pracovat s obrázky, máte přístup k některým možnostem formátování. Běžným úkolem je oříznutí fotografie do správné dimenze. Vyberte fotografii, která aktivuje kartu Obrazové nástroje, kartu Formátovat kontextovou stuhu. Klikněte na tlačítko Oříznout a poté pomocí kotev upravte a aplikujte požadované rozměry.

Oříznout obrázek 2

Klepnutím na tlačítko Oříznout znovu použijete změny.

Oříznout obrázek 3

5 - Sloučení a rozdělení buněk v tabulce

Práce s tabulkami v dokumentu Word může být složitá a únavná v závislosti na tom, co se snažíte udělat. Pokud například vytváříte formulář, sloučení buněk je běžnou činností, kterou byste mohli potřebovat. Chcete-li tak učinit, proveďte výběr buněk v tabulce a klikněte na tlačítko Sloučit.

sloučit buňku

6 - Rozložení stránky a rozložení dokumentu

Pokud chcete být agilní s tím, jak připravujete a tisknete své dokumenty, může vám Rozbití stránek se směsí rozvržení dokumentů ušetřit čas a zvýšit vaši produktivitu. Page Break umožňuje zastavit a zahájit zadávání textu na konkrétním místě v dokumentu. To se často používá při vytváření textových sloupců, ale také pro běžné dokumenty. Chcete-li přerušit stránku, vyberte kartu Rozvržení, klikněte na Konce> Další stránka. Tím umístíte kurzor na novou stránku, která povolí aplikace jiného rozvržení dokumentu, například na šířku nebo legálně. Pokračujte v úpravě vzhledu stránky, například pokud chcete právní velikost, klikněte na kartu Rozvržení> Velikost a poté vyberte rozložení.

Konec stránky

7 - Snižte velikost obrázků v dokumentu Word

Vytváříte-li výroční zprávu obsahující spoustu grafiky, může být obtížné upravit a sdílet dokument. Velikost dokumentu pro sdílení můžete zmenšit pomocí funkce Compress Image Feature, další informace naleznete v následujícím článku:

Jak snížit velikost obrázků v kancelářských dokumentech - groovyPost

8 - Hromadná korespondence

Hromadná korespondence je jednou z klasických funkcí aplikace Microsoft Word, která se používá k vytváření hromadných dokumentů obsahujících jedinečné informace. Mezi příklady, kde to může být užitečné, patří brožury, informační bulletiny nebo materiály používané v hromadných zásilkách. Pokud pracujete v kanceláři, jedná se o důležitou funkci aplikace Microsoft Word; měli byste vědět:

Jak používat hromadnou korespondenci v aplikaci Microsoft Word k vytváření dávkových dokumentů

9 - Spusťte aplikaci Word v nouzovém režimu

Přestože se u aplikace Microsoft Word setkávají s problémy se stabilitou, vyskytují se čas od času. Pokud se aplikace Word nespustí správně, stejně jako Windows, můžete ji spustit v nouzovém režimu. Chcete-li tak učinit, stiskněte klávesu Windows + typ R: winword / safe the hit Enter. Tím se otevře aplikace Word bez načtení doplňků, které by mohly bránit aplikaci v práci. Potom můžete zkusit otevřít a upravit dokument.

nouzový režim

10 - Obnovení souborů z poškozeného dokumentu Word

Pokud nemůžete otevřít dokument Word, je to pravděpodobně znamení, že dokument může být poškozen. Chcete-li dokument obnovit, spusťte aplikaci Microsoft Word, klikněte na Soubor> Otevřít> Procházet> vyberte dokument. Klikněte na nabídku Otevřít a poté na Otevřít a opravit.

Pokud dokážete dokument úspěšně otevřít, využijte příležitost zkopírovat obsah, vložte jej do nového dokumentu a poté jej uložte.

Opravit otevřené

Toto jsou pouze základní informace, když jste připraveni, můžete přejít k učení dalších základních funkcí v aplikaci Microsoft Word, jako je vytváření karet a sledování změn. Existují nějaké konkrétní funkce v aplikaci Microsoft Word, které byste vyzvali k tomu, aby se ostatní uživatelé učili? Jaké jsou vaše nejčastěji používané funkce a funkce? Dejte nám vědět v komentářích.