Microsoft Outlook, Microsoft Word a Microsoft Excel jsou tři těžké váhy sady Microsoft Office. Nedávno jsme vám ukázali některé z nejlepších funkcí, které by měl znát každý uživatel aplikace Microsoft Word, a několik tipů, jak zvýšit produktivitu aplikace Outlook. Ve stejném duchu se nyní věnujeme základním tipům pro Microsoft Excel, které by měl znát každý uživatel.

Microsoft Excel je průmyslová standardní tabulková aplikace. Microsoft Excel 2016 je rozsáhlá hojnost nástrojů, které vám umožňují manipulovat, organizovat, analyzovat a formátovat data v tabulce. Přestože byl Excel životním prostředím mnoha firemních kanceláří, výzkumných firem a finančních zařízení, může být Excel stejně užitečný a výkonný pro každodenní uživatele. Ať už jste domácím uživatelem spravujícím rozpočet domácnosti, majitelem malého podniku spravujícím inventář nebo učitelem školy, který se denně účastní, Excel vám usnadní život, pokud se ho naučíte používat. Podívejme se na tyto tipy.

Základní tipy pro Microsoft Excel 2016

1. Změňte velikost sloupců a řádků

Výchozí výška a šířka buňky Excelu je sotva jedna velikost pro všechny. Šance jsou, budete muset upravit šířku sloupce a výšku řádku, aby vyhovovaly vašim datům. Chcete-li to provést, klikněte na sloupec nebo řádek, vyberte kartu Domovská stránka a poté klikněte na tlačítko Formát ve skupině buněk. Zvolte, zda chcete upravit výšku nebo šířku.

Tipy MS Excel velikost-sloupce-2

Zadejte částku a klikněte na OK. Sloupec nebo řádek by měl být upraven na přesné měření.

Resize-sloupce-3 tipy MS Excel

Můžete také ručně změnit velikost sloupců a řádků pomocí myši. Umístěte ukazatel myši mezi sloupec nebo řádek, klikněte levým tlačítkem myši, sledujte plovoucí bublinu, potom přetáhněte a rozbalte, dokud není dosaženo požadované velikosti.

resize-column-4 microsoft excel

A zde je užitečný tip: jednoduše poklepejte na pravý okraj sloupce a automaticky upravte šířku dat.

excel-auto-resize-column-gif-border

2. Přidejte nebo odeberte sloupce, řádky nebo buňky

Pokud potřebujete další sloupec, řádek nebo buňku, můžete je snadno vložit pomocí příkazů Vložit a Odstranit buňky. Klikněte na tlačítko Vložit ve skupině Buňky a poté vyberte příslušnou možnost.

insert-row-or-cell in Excel

Sloupec můžete také odstranit ze stejné skupiny; klikněte na nabídku Odstranit a poté vyberte příslušnou akci.

insert-row-or-cell-2 excelsheet

Stejnou akci lze provést kliknutím pravým tlačítkem na sloupec nebo řádek buněk.

insert-row-or-cell-3 Excel

Další informace o odstraňování prázdných buněk v aplikaci Microsoft Excel.

3. Ukotvit panely

Pokud chcete procházet tabulkou, aniž byste ztratili zaměření na konkrétní část listu nebo dat, je funkce Freeze Panes perfektním způsobem. Vyberte řádek nebo sloupec, kde data začínají v listu.

freeze-pane-1 Excel

Vyberte kartu Zobrazit, klikněte na nabídku Zamrznout panely a poté na Zamrznout panely.

freeze-pane-2

Při posouvání zůstanou vaše záhlaví nebo sloupce viditelné.

excel-tips-freeze-panes-border

4. Změňte zarovnání textu v buňkách

Pokud potřebujete vytvořit registr nebo štítky, můžete pomocí dialogu Formát buněk upravit zarovnání textu v buňkách. Vyberte buňky, ve kterých chcete použít formátování, klepněte pravým tlačítkem myši na výběr a poté klepněte na příkaz Formátovat buňky….

zarovnání textu-1

Klepněte na kartu Zarovnání a pomocí myši změňte orientaci textu nebo zadejte hodnotu. Až budete spokojeni, klikněte na OK.

zarovnání textu-2zarovnání textu-3

Text v buňkách bude nyní vypadat šikmo.

zarovnání textu-4

5. Pomocí ochrany buněk zabráňte úpravám oblasti tabulky

Pokud sešit sdílíte s ostatními uživateli, je důležité zabránit náhodným úpravám. Existuje několik způsobů, jak můžete list chránit, ale pokud chcete pouze chránit skupinu buněk, postupujte takto. Nejprve musíte zapnout Protect Sheet. Klepněte na nabídku Formát a poté na příkaz Chránit list. Vyberte typ úprav, které chcete ostatním uživatelům zabránit. Zadejte heslo, klikněte na OK a poté na OK.

chránit buňky-la

Proveďte výběr řádků nebo sloupců, které chcete ostatním uživatelům zabránit v úpravách.

chránit buňky-1

Klikněte na nabídku Formát a poté na Zamknout buňku.

chránit buňky-2

Kdykoli se uživatel pokusí provést úpravy; obdrží následující chybovou zprávu.

chránit buňky-3

Chcete-li chránit celou tabulku, přečtěte si v našem článku pokyny k použití šifrování a hesel na tabulky aplikace Excel a soubory Office.

6. Použijte speciální formátování na čísla a měnu v buňkách

Pokud potřebujete použít konkrétní hodnotu měny nebo určit desetinné místo pro čísla v tabulce, můžete k tomu použít kartu Čísla v dialogu Formální buňky. Vyberte čísla, která chcete formátovat, klepněte pravým tlačítkem myši na výběr a poté vyberte kartu Čísla. V seznamu Kategorie vyberte Měna a poté vyberte počet desetinných míst a formát měny.

format-number-value-spreadsheet

7. Pět základních funkcí Excelu, které byste měli znát - součet, průměr, maximální, min, počet

Excel obrovská skutečná síla spočívá v jeho funkcích a vzorcích. Základní funkce vám umožňují provádět rychlé matematické operace, zatímco pokročilé funkce vám umožňují rozdělit některá vážná čísla a provádět komplexní analýzu. Stejně jako každý by měl znát formátovací lana v aplikaci Word, také byste měli znát nejoblíbenější funkce v Excelu.

Součet - spočítá celkový počet buněk.

Průměr - vypočte průměr z rozsahu buněk.

Max - vypočítá maximální hodnotu v rozsahu buněk.

Min - vypočítá minimální hodnotu rozsahu buněk.

Počet - počítá počet hodnot v rozsahu buněk, vyhýbá se prázdným nebo buňkám bez číselných dat.

Takto používáte funkci. Zadejte popisky pro čísla, pro která chcete provést výpočet. Vyberte kartu Funkce a poté vyberte kategorii funkcí, kterou chcete použít. Klepněte na tlačítko Vložit funkci ve skupině Knihovna funkcí nebo stiskněte Shift + F3 na klávesnici. Vyberte funkci, kterou potřebujete, nebo použijte funkci Hledat funkci a klikněte na OK.

function-library-1

Jakmile najdete funkci, vyberte ji a klikněte na OK.

function-library-2

Proveďte příslušné úpravy rozsahu, který počítáte, a poté klepnutím na OK tuto funkci použijte.

function-library-5

8. Vytvářejte a manipulujte s grafy

Charakteristická vlastnost aplikace Microsoft Excel, vytváření grafů umožňuje vizuálně prezentovat vaše dobře naformátovaná data. Excel dělá tento proces velmi snadným; zvýrazněte rozsah dat v listu, vyberte kartu Vložit a poté klikněte na tlačítko Zobrazit všechny grafy.

create-charts-1

Klikněte na kartu Všechny grafy a poté procházejte seznam stylů grafu.

create-charts-2

Můžete také umístit kurzor na vzorek a zobrazit náhled, jak bude graf vypadat. Až budete spokojeni, klikněte na OK a vložte graf do tabulky. Pokud byste ji chtěli ponechat na samostatném listu, vyberte graf, klikněte na Přesunout graf, vyberte Nový list a poté klikněte na OK.

create-charts-3

9. Odhalte vzorce

Pokud chcete ověřit výpočty v sešitu, odhalení vzorců je způsob, jak to provést.

show-forumlas

Vyberte kartu Vzorce a poté klikněte na Zobrazit vzorce umístěné ve skupině Auditování vzorců.

show-formulas-2

Nyní můžete snadno zkontrolovat vzorce použité v listu a také je vytisknout. Je to skvělý způsob, jak najít chyby nebo jednoduše pochopit, odkud čísla pocházejí.

show-formulas-3

10. Maximalizujte možnosti tisku při tisku velkých sešitů

Tabulky fungují skvěle na velkých širokoúhlých monitorech, ale někdy je třeba vytisknout sešit. Pokud si nejste opatrní, můžete nakonec promarnit spoustu papíru na něčem, co je většinou nečitelné. Excel se o to postará pomocí možností tisku v zákulisí, které vám umožní upravit velikost a orientaci stránky. Tabulky se nejlépe tisknou na papír velikosti Legal s orientací na šířku.

možnosti tisku-1

Pokud potřebujete upravit okraje tak, aby při tisku odpovídaly dalším informacím na jednom listu, klikněte na tlačítko Zobrazit okraje v pravém rohu záložky v zákulisí.

možnosti tisku-1a

Okraje pak můžete použít k úpravě sloupců tak, aby se vešly všechna data, která by se mohla přelévat na jinou stránku.

print-options-2

Pokud nemůžete získat všechna data na jedné stránce, proveďte další úpravy pomocí dialogového okna Vzhled stránky. Nabídka měřítka vám může pomoci zmenšit velikost textu, aby se lépe přizpůsobila. Snažte se nepřiměřit měřítko, protože chcete zachovat čitelnost textu.

možnosti tisku-3

Stejný dialog můžete také použít k oblékání tabulky záhlavím a zápatí, pokud je to požadováno.

možnosti tisku-4

To je pohled na některé základy, které by měl znát každý uživatel aplikace Excel. Pokud byste chtěli přejít na některá pokročilá témata, podívejte se na naše předchozí články o používání funkcí, jako je funkce VLOOKUP, kontingenční tabulky, přidání vodoznaku do sešitů nebo pomocí vestavěné kalkulačky. Máte v Excelu oblíbenou funkci nebo šetřiče času? Řekněte nám to v komentářích.