V lednu 2007 otevřel Steve Jobs krabici Pandory, která navždy změnila technologický průmysl. Nazval to iPhone. Nejenže to zničilo dříve populární značky (Blackberry, Nokia, Palm), ale také klíčilo nové způsoby obchodování - ekonomika koncertů a sdílení (Uber, Lyft, AirBnB) a platební služby (Apple Pay, Square) - a změnil způsob dokumentujeme své životy (Instagram, Twitter, Facebook).

Tento týden představuje 10 let od prvního prodeje iPhonu. Rozhodl jsem se podívat zpět na úvodní video pro iPhone z ledna 2007 zaznamenané v Macworldu. V té době existují některé zajímavé tidbity o prvním iPhonu a někdy překvapivě kontrastují s dnešní moderní verzí zařízení. Zde je 10 zajímavých faktů o původním iPhone z této prezentace.

Pohled zpět na iPhone 2G o 10 let později

1. Původní software operačního systému se jmenoval iPhone OS

Steve Jobs řekl publiku, že iPhone provozuje OS X, ale další podrobnosti odhalily, oficiální značkou pro mobilní OS byl iPhone OS. Apple si toto jméno ponechal až do zavedení systému iOS 3.0. iPhone OS podporoval mnoho technologií zdokonalených v OS X, jako například: Networking, Power Management, Display Postscript. Opravdu se iPhone stal počítačem v kapse.

Software iPhone byl původně předinstalován s 16 aplikacemi: Text, Kalendář, Fotografie, Fotoaparát, YouTube, Akcie, Mapy, Počasí, Hodiny, Kalkulačka, Poznámky, Nastavení, Telefon, Mail, Safari, iPod. IPhone by neviděl App Store až do verze 2, která byla doprovázena jeho první sadou pro vývoj softwaru. Byly také popsány jako aplikace třídy desktop a sítě, nikoli mobilní aplikace, jak jsou dnes specificky popsány.

2. Síťové technologie byly omezeny na Edge / Wireless / Bluetooth 2.0 a Cingular

Dnes považujeme za samozřejmé, že vysoké rychlosti, které naše smartphony zahrnují, dodávají nejrůznější bohaté multimediální zážitky, jako jsou: živé live streamy na Facebooku, Snapchat, Instagram, Spotify a další úkoly spojené s velkou šířkou pásma. Činnosti i přes Wi-Fi mohly být nemožné kvůli dosud zrajícím síťovým technologiím v té době. Pokud jste neměli přístup k rychlé bezdrátové síti, omezená buněčná síť Edge byla frustrující, když se používala při načítání i těch nejzákladnějších webových stránek. IPhone by nedostal podporu sítě, dokud iPhone 3G o rok později.

Prvním sázkařem na iPhone byl Apple síťový operátor Cingular, který se později sloučil s AT&T. Toto partnerství dalo Apple příležitost mít carte blanche přes iPhone, zatímco AT&T poskytoval podporu sítě. Omezení tohoto partnerství možná zbrzdila iPhone z jeho plného potenciálu, protože učinila zařízení exkluzivním pro síť AT&T po dobu 3 let, než bylo poprvé spuštěno na Verizonu v únoru 2011. iPhone pouze podporoval GSM zpočátku, sítě CDMA by iPhone 4 nebude v roce 2010 podporován.

3. Důraz na iPod

S úspěchem iPodu v roce 2001 se Apple stal více než jen počítačovou společností. Všechno spojené s populární značkou přehrávače MP3 bylo skvělým halo efektem. Steve to předvedl velmi podrobně a označil jej za nejlepší iPod, jaký kdy společnost vyrobila. Ve skutečnosti byla hudební ikona představována skutečným iPodem. Zdůrazněna byla také integrace do iTunes, díky níž se používání iPhonu cítí jako první pro první uživatele.

Později by to bylo nahrazeno hudební notou, počínaje prvním iPod Touch. Aplikace pro iPod (hudba) byla vybavena rozhraním založeným na umění alba a schopností dotknout se vaší hudby. IPhone kombinoval nedávné doplňky iPodu, jako je například širokoúhlý přehrávač videa pro sledování videí a filmů.

4. Omezená podpora aplikací třetích stran

V roce 2008, slogan tam je aplikace, která se stala populární s otevřením App Store. O rok dříve si Apple ponechal zásady aplikace třetích stran; obávají se, že otevření iPhone vývojářům může z sítí udělat snadný cíl pro hackery a problémy s výkonem. Počáteční pokus společnosti Apple o aplikace třetích stran byl prostřednictvím webových aplikací založených na Safari. Nakonec by Apple ustoupil, ale první iPhone přece jen obsahoval několik aplikací třetích stran od párové společnosti, která by se stala největším konkurentem.

Video aplikace YouTube byla původně dodávána s iPhone, představovaná vtipným 50letým televizorem. To je pravděpodobně místo, kde začala světová chuť k virovým videím. Google také vytvořil původní aplikaci Mapy, kterou Steve vyrazil. O šest let později budou iPhone a Mapy spuštěny z iPhone. Místo toho Apple nahradil Mapy svým domácím řešením, které bylo okamžitě přivítáno palec dolů.

Google stále vyvíjí YouTube a Mapy pro iOS, včetně seznamu prádelen dalších aplikací a služeb. Yahoo! byl také dalším brzy exkluzivním vývojářem aplikací pro iPhone, který poskytoval informace o akciích a počasí. Rovněž by bylo nahrazeno jinými technologiemi, které tyto služby podporují.

5. Ne všechny aplikace v prvních aplikacích s názvem iPhone

Některé z ikon na domovské obrazovce iPhone nebyly ve skutečnosti popsány jako aplikace. Místo toho byly známé jako widgety; křížení z widgetů dashboardu, které byly dodány s operačním systémem společnosti pro stolní počítače. Ikony Hodiny, Počasí a Sklad byly tři aplikace, které byly během prezentace pro iPhone popsány jako widgety.

6. Ukázka poštovní aplikace zahrnuta ve zobrazení Split View

Nebyl jsem schopen potvrdit, zda se jednalo o funkci v počátečních vydáních systému iOS, ale zkontroloval jsem zařízení iPod Touch se systémem iOS 5.0 a zahrnutá aplikace Mail nemá funkci rozdělení obrazovky. Steve Jobs uvedl, že se mu líbí celé zobrazení, takže ho pravděpodobně uvolnil ještě před propuštěním finálního produktu.

7. Před iCloudem existovaly Yahoo Mail a Gmail

Když agresivní prostředí smartphonů představilo Apple sadu vlastních online služeb. Společnost zpočátku spustila Mobile Me, což se ukázalo jako katastrofa. Později společnost rebranded to pod iCloud. Od té doby je iCloud hlavní platformou služeb iPhone; nabízí webmail, synchronizaci souborů a ukládání obsahu, jako jsou vaše soubory, obrázky a videa.

V roce 2007 si Apple vybral Yahoo! Mail jako jeho preferovaný poskytovatel push e-mailů. Yahoo! byl schopen poskytnout exkluzivní nabídku uživatelům iPhone s podporou IMAP. To umožnilo uživatelům ukládat své zprávy na Yahoo! zatímco nové zprávy byly tlačeny do jejich zařízení. Gmail byl také zmíněn o další webové službě, ale iPhone měl také podporu pro službu Exchange Active Sync, která umožňuje podnikovým uživatelům přístup k pracovním e-mailovým účtům v zařízení.

8. Tapety byly omezeny na obrazovku uzamčení

Pravděpodobně první věcí, kterou dnes uděláte na novém iPhone, je změna tapety. Ale v roce 2007 byla tato možnost omezena pouze na obrazovku zámku. Uživatelé nebudou moci změnit tapetu na své domovské obrazovce, dokud nebudou v systému iOS 4.0.

9. Co je staré je znovu nové: Bluetooth Headset

V loňském uvedení na trh iPhone 7 došlo k zavedení bezdrátových ušních lusků, ale před 10 lety měl Apple podobné příslušenství. O něco větší bezdrátová sluchátka Bluetooth, která vypadala podobně jako dnešní moderní bezdrátové AirPods. Toto zařízení bylo omezeno na volání, ale určitě ukazuje, že Apple se nebojí odkazovat na některé ze svých návrhových schémat z minulosti.

10. Náklady a konfigurace úložiště

IPhone má dvě úložné kapacity: 4 a 8 GB, z nichž každá stojí 499 $ a 599 $. Na podzim roku 2007 by Apple později snížil cenu modelu 8 GB na 399 dolarů, což by bylo mnohem pobouřenější. Matice produktu se od té doby stala překvapivě složitou; Kromě nákladů na iPhone od roku 2007 rostou. Dnešní vlajkové modely nyní začínají na 650 a 750 USD. Maximální počet iPhone může jít o více než 1 000 $. Dnes je iPhone dodáván s interním úložištěm 32 GB a stále nepodporuje SD karty.

Čtyři gigabajty úložiště stačily k uložení několika seznamů skladeb. Mohlo by se to stát i dnes, ale díky streamovacím službám, jako jsou Spotify a Apple Music, nemusíte ani ukládat svoji hudební knihovnu do zařízení - pro některé uživatele dobře. Dnes můžete získat iPhone s až 256 GB úložného prostoru, nejnovější iPady nyní podporují až 512 GB, takže není možné vidět letošní 10 hlavních revizí, včetně téže.

To je 10 zajímavých pozorování z doby před 10 lety. Zařízení iOS a Apple jistě dozrála nad rámec představivosti, přicházejí ve větších velikostech, výkonech ve stolních počítačích, bohatá kolekce služeb, výkonné datové sítě a nové metody vstupu, které umožňují mobilitu a připojení, které nyní považujeme za samozřejmost. Dalších 10 let bude zajímavé sledovat; někteří říkají, že iPhone je poslední svého druhu, protože nová generace průhledných technologií začíná zaujmout své místo ve formě hlasu (umělá inteligence) a rozšířené reality.

Je to hodně daleko a od doby, co Steve Jobs absolvoval Steve Jobs, ve skutečnosti neexistovaly žádné produkty zabijáků ani od Apple, ani z oboru. Bylo by zajímavé zjistit, kam se jeho další vize počítačů a konzumu dostane pod jeho vedení. Poté, co se prodala 1 miliarda zařízení a více než bilión příjmů, iPhone rozhodně povede smečku, pokud jde o život až po humbuk o 10 let později.

Související: iPhone 10 let později - 10 způsobů, jak to zjednodušuje můj život - groovyPost